Virüs, Trojan, Worms nedir? Nasıl korunuruz?

Virüs, Trojan, Worms nedir? Nasıl korunuruz?

VİRÜS NEDİR?
Virüs, genellikle başka bir dosyanın arkasına gizlenmiş ve dosya çalıştırıldığında bilgisayarda beklenmeyen ve istenmeyen olylara neden olan programlardır. Virüs yazılımları, diğer yazılımlardan farklı olarak kötü niyetle, zarar vermesi için hazırlanmıştır. Virüsler kendilerini kopyalayabilme, çalıştığınız dosyalara sıçrayabilme ve maksatları dahilinde dosya silebilme, dosya içeriğini değiştirip çalışmaz hale getirebilme özelliğine sahiptir.Bütün bunları kullanıcının haberi olmaksızın ve hiç bir komuta gerek görmesizin yapabilmektedirler.
VİRÜS TÜRLERİ

Worms(Solucanlar): Adını aldıkları canlılara benzeyen bu virüsler, girdikleri bilgisayar sisteminde birtakım ’delikler’ açar. Kendilerini kopyalama özelliğine sahiptirler. İnternet yada yerel ağ üzerinde bilgisayardan bilgisayara yayılırlar. Bazıları zararsızdır ancak sistemde yer kaplar ve bilgisayarı yavaşlatırlar. Bazıları ise zararlıdır ve bilgisayara zarar verir.

Trojan Virüsleri: Bu virüsler kendilerini kopyalayıp çoğalmazlar. Bilgisayara girdiklerinde kendisini özellikle gönderen kişinin buyruğuna girer ve ona hizmet ederler. Eğer bu hizmet kötü niyetli bir kişiye yapılıyorsa bu kişinin keyfiyetine bağlı olarak bilgisayarınızdaki bilgileri kaybedebilir, istemediğiniz bilgilerin bilgisayarınıza girmesini sağlayabilir, gizli dosyalarınıza ulaşabilir, modem yada hard diskiniz bozulabilir.

Macro Virüsleri: Word Exel gibi makro kullanımına olanak sağlayan programların dosyalarına bulaşan virüslerdir. Bunlar Word yadaExel kullanarak hazırladığınız belgeye yerleşir ve bu belgeye her girişte aktif hale geçer.

Boot Virüsleri: Disketlerin ’bootsector’ veya sabit disklerin ’masterbootsector’ diye isimlendirilen ilk sektörlerine sıçrarlar ve çoğalarak diğer bilgisayarlara disketler, e-mail gibi yöntemlerle bulaşır ve yayılırlar. Bulunması ve temizlenmesi en kolay virüslerdir çünkü yerleri bellidir.

Dosya Virüsleri: Com, Exe gibi çalışabilir dosyalara bulaşırlar ve bu dosyalardan diğer dosyalara sıçrarlar. Ne kadar dosyaya sıçradıklarına bağlı olarak dosyanın boyutunu arttırırlar. Dosyaya bulaşan virüs yazılımı dosyanın sonunda bazende ortasında olabilir. Bu virüsler hafızada kalabilme özelliğine sahiptirler.

Bilgisayar Virüsleri: Sisteminize bulaştıktan sonra zarar verecekleri zamanı beklerler. Birçoğunun içinde zaman ayarı vardır. Verdikleri zarar tamamen programlara yöneliktir. Yani bilgisayar virüsleri donanım parçalarına fiziksel zarar veremezler. Yapabilecekleri programınızı silmek ve değiştirmektir. Bunun dışında klavye ve farenizi geçici olarak kullanmanızı engelleyebilir, ekrana değişik yazılar yazabilir yada yazıcınıza sizin vermediğiniz komutlar gönderebilir.

VİRÜSLERİN ZARARLARI

Virüsler genel olarak bilgisayarınızdaki programlara, dosyalara ve bilgisayarınızın donanım elemanlarına çeşitli zararlar verebilir. Bu zararlar bilgisayarınızdaki bilgileri kaybetmek, istemediğiniz bilgilerin bilgisayara girmesi, kullandığınız dosyaların içeriğinin değişmesi veya silinmesi, kullandığınız bilgisayar programlarının bozulması ve çalışmalarının yavaşlaması, bilgisayarınızdaki modem yahut hard disk gibi donanım elemanlarının bozulması şeklinde olabilir.

YAYILMA YÖNTEMLERİ

Eskiden en popüler virüs yayılma yolu, bir bilgisayardan diğerine disket ile dosya aktarımı idi. Günümüzde ise, bilgisayar ağlarının oldukça yoğun kullanılması, herkese açık dosya arşivleri ve Internet üzerindeki popüler etkileşimli ortamlar virüslü programların yayılması için oldukça uygun diğer ortamlar haline gelmişlerdir. Ayrıca e.mail yoluyla gelen dosyaların kontrolsüz kullanımı ile de virüsler yayılmaktadır.

KORUNMA YOLLARI

* Bilgisayarınıza bir virüs temizleme programı kurun ve kısa aralıklarla güncelleyin.
* MSDOS’ta çalışacak bir virüs programınız olsun ki windows çalışmadığı virüsten etkilendigi zaman kullanin.
* Virüs temizleme programınızın tanımadığı bir virüsün bilgisayarınıza girebileceğini gözardı etmeyin.
* Mutlaka bir açılış disketiniz olsun ve disketin kayıt yapabilme özelliğini devreye sokmayın.
* Bilgisayariniziaçipkapatirken disket sürücüde disket olmamasina özen gösterin.
* Önemli dosyalarınızın (sistem dosyaları, önemli kişisel dosyalar….vb) yedeklerini almaya çalışın.
* Tanimadiginizkisilerden gelen, şüphelendiğiniz E.mailleriaçmayin virüs taramasindan geçirin.
* Başkalarından aldığınız disketlerdeki programları, dosyaları virüs taramasından geçirmeden çalıştırmayın.
* Güvenlik sertifikasi olmayan taninmamis Internet sitelerinden program yüklemeyin.