Probim’den Tavsiyeler

Probim’den Tavsiyeler

Bütün programlarınızı düzenli olarak update ediniz. (özellikle Windows’unuzu windowsupdate.microsoft.com adresinden yenileyiniz.)

Kullandığınız programların ayarlarını güvenliği gözetecek şekilde ayarlayınız. Programlar ilk kurulduklarındaki standart ayarları genelde güvenliği çok önemsemez.

Bilgisayara giren çıkan paketleri kontrol etmek için bir firewall (güvenlik duvarı) programı kullanınız.

Şifrelerinizi dikkatli seçin : En az 13 karakter uzunluğunda olmalı, hem harf hem de sayılar içermeli. Bir iki ayda bir şifrelerinizi değiştirin. Farklı şifeleriniz birbirine benzemesin.

İyi bir antivirüs programı kullanın ve bu programı düzenli update edin.

Yüzde yüz güvenli olduğundan emin olmadığınız programları çalıştırmayınız.

Sildiğiniz dosyaları bir wipe programı ile tamamen harddiskten yok edin.

Mailleriniz için ve önemli dosyalarınız için şifreleme kullanın.

İnternet üzerinde şifreli bazı sayfalara giriyorsanız, işiniz bittiğinde çıkış (sign-out, logout) yapmayı unutmayın. (Browseri kapatmak yeterli olmayabilir). Bilgisayarınızın başından ayrılırken de programlarınızı kapatmayı unutmayın.

Başka bilgisayarlarda şifrelerinizi mümkün olduğunca kullanmayın. Yeni trojan ve viruslerin çoğu klavyede basılan tuşları izleyerek şifreleri almaya çalışırlar. (key-log)

Düzenli yedek alın ve bu yedekleri güvenli bir yerde saklayın. (CD yada disket gibi)

Bilmeden, tahminle hiçbirşey yapmayın, Birşeyi anlamadınızsa veya emin değilsiniz bilen birine sorun.

Şifrelerinizi klavye ve fare kullanarak karışık bir şekilde girin: Mesela şifreniz “parola” ise, “rola” yazıp fareyle en başa geçin “pa” yazın. Bu sayede klavye izleyen programlar şifreyi “rolapa” olarak görür.